Telefon: 691 538 884 ul. Włodarzewska 30 lok. U8, 02-384 Warszawa
Telefon: deko@dekozakupy.pl ul. Włodarzewska 30 lok. U8, 02-384 Warszawa

Porady

ORZECHY PEKAN

28.05.2020

Czy wiedzieliście, że słowo „pekan” pochodzi z języka Indian Algonkinów i oznacza “orzech zbyt twardy do zgniecenia dłonią”?

Orzechy pekan są owocem drzewa liściastego, zwanego orzesznikiem jadalnym, osiągającego nawet 40 m wysokości! Drzewo naturalnie rośnie w Ameryce Północnej i owocuje co dwa lata. Orzechy te mają ok. 5 cm średnicy, a swoją jasnobrązową barwą oraz owalnym i pofałdowanym kształtem przypominają nasze rodzime - orzechy włoskie. Jednak na tym podobieństwa się kończą, ponieważ pekany są bardziej miękkie i mają delikatniejszy, lekko słodkawo-masłowy smak.

Tłuszcze w pekanach stanowią ok. 70% ich zawartości, z czego ok. 90% to tłuszcze nienasycone. Ponadto orzechy zawierają ok. 4% węglowodanów, 9% białka i 10% błonnika. Charakteryzuje je też duża zawartość witaminy E, antyoksydantów (badania wykazały, że pekany mają największy potencjał antyoksydacyjny spośród wszystkich gatunków orzechów - 17 tys. μmol TE/100g), są także bogate w witaminę B1, B6, kwas foliowy, C, K, wapń, żelazo, potas, sód oraz magnez. Zawierają także miedź, która zapobiega uszkodzeniom mózgu przez wolne rodniki, tym samym bywają pomocne w prewencji chorób Parkinsona i Alzheimera. Warto zwrócić też uwagę na zawarty w orzechach pekan kwas elagowy, który jest silnym polifenolem, działającym na wzmocnienie układu odpornościowego.

Zobacz również

Zapisz się na nasz newsletter i korzystaj z licznych przywilejów

Ikona

Promocje i okazje

Śledź naszą ofertę i kupuj produkty w atrakcyjnych cenach

Ikona

Atrakcyjne kody rabatowe

Wykorzystaj kody rabatowe przesyłane naszym subskrybentom

Ikona

Nie spamujemy!

Dbamy aby nasze wiadomości były atrakcyjne i nie za częste

DEKO Zakupy w obiektywie

Czy byłeś już w naszym zero waste sklepie w Warszawie? Czy znasz najważniejsze wydarzenia z życia DEKO, albo wiesz jak robić zakupy zero waste? Poniżej możecie obejrzeć to na zdjęciach – przygotowaliśmy dla Was wybrane ujęcia.

0

Zaloguj się

Wprowadź swój adres e-mail:

Nie masz jeszcze konta? Nie martw się.

Możesz je utworzyć w kolejnych krokach.

Możesz też użyć swojego konta społecznościowego.


Zaloguj przez Facebook

Witaj

Wprowadź swoje hasło:

Dołącz do nas

Możesz też użyć swojego konta społecznościowego.

Zaloguj przez Facebook