Telefon: 691 538 884 ul. Włodarzewska 30 lok. U8, 02-384 Warszawa
Telefon: deko@dekozakupy.pl ul. Włodarzewska 30 lok. U8, 02-384 Warszawa

Porady

SOCZEWICA

28.05.2020

SOCZEWICA


Dziś chcemy zwrócić Waszą uwagę na ciekawą i bardzo wartościową roślinę, jaką jest… soczewica jadalna!

Soczewica jest jednym z pierwszych pokarmów, który uprawiano na Ziemi. Informacje na jej temat przedstawiają źródła archeologiczne nawet sprzed 8 tysięcy lat! O soczewicy Biblia wspomina 4 razy (była ona składnikiem chleba narodu żydowskiego w okresie niewoli babilońskiej). W wielu krajach katolickich soczewica stanowiła pokarm spożywany w czasie Wielkiego Postu.

Soczewica należy do grupy roślin strączkowych, o naturze termicznej neutralnej. Dziko rosnąca występuje głównie w Azji Zachodniej i Środkowej, z kolei uprawiana jest głównie w Kanadzie, Indiach, Turcji oraz USA (w sumie ponad 80% światowej produkcji soczewicy). W samych Indiach uprawia się ponad 50 rodzajów soczewicy o różnej wielkości i kolorach. Najpopularniejsze to soczewica zielona (szczególnie polecana wiosną), żółta i czerwona (latem i jesienią) oraz brązowa i czarna (zimą). Wszystkie te odmiany soczewicy możecie spotkać w DEKO ofercie – niczym kolory tęczy mienią się w naszych DEKO pojemnikach.

Jest ona pokarmem o znaczącej ilości łatwo przyswajalnego, jak na źródło roślinne, białka - w 100 gramach produktu białka jest ok. 24 g. W swoim składzie ma mało tłuszczy, niską zawartość węglowodanów (niski indeks glikemiczny po ugotowaniu, IG ok. 30) i dużą ilość rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnnika, który daje uczucie sytości i ułatwia pasaż jelitowy.

Z witamin i minerałów soczewica bogata jest szczególnie w potas, żelazo (3,33 mg/100 g) i kwas foliowy (181 μg/100 g), co czyni ją produktem szczególnie cennym dla osób z anemią (wspomaga proces krwiotwórczy). Oprócz korzystnego wpływu na serce i układ krążenia, stymuluje ona też system nadnerczy, wzmaga aktywność i witalność nerek.

Serdecznie zapraszamy Was po DEKO soczewicy na zdrowie! 


Zobacz również

Zapisz się na nasz newsletter i korzystaj z licznych przywilejów

Ikona

Promocje i okazje

Śledź naszą ofertę i kupuj produkty w atrakcyjnych cenach

Ikona

Atrakcyjne kody rabatowe

Wykorzystaj kody rabatowe przesyłane naszym subskrybentom

Ikona

Nie spamujemy!

Dbamy aby nasze wiadomości były atrakcyjne i nie za częste

DEKO Zakupy w obiektywie

Czy byłeś już w naszym zero waste sklepie w Warszawie? Czy znasz najważniejsze wydarzenia z życia DEKO, albo wiesz jak robić zakupy zero waste? Poniżej możecie obejrzeć to na zdjęciach – przygotowaliśmy dla Was wybrane ujęcia.

0

Zaloguj się

Wprowadź swój adres e-mail:

Nie masz jeszcze konta? Nie martw się.

Możesz je utworzyć w kolejnych krokach.

Możesz też użyć swojego konta społecznościowego.


Zaloguj przez Facebook

Witaj

Wprowadź swoje hasło:

Dołącz do nas

Możesz też użyć swojego konta społecznościowego.

Zaloguj przez Facebook